کتاب شعر آئینی «شاه شمشاد قدان» منتشر شد
۱۳۹۹-۰۸-۲۷
کتاب شعر آئینی و عاشورایی « شاهد شمشاد قدان» به قلم حسین شیردل از سوی مرکز نشر هاجر به مناسبت هفته کتاب و کتابخانی منتشر و روانه بازار شد.

حسین شیردل، نویسنده داستان‌های حماسی دوران دفاع مقدس و شعرآئینی، ۲۶ آبان‌ماه در سخنانی اظهار کرد: این کتاب با هدف ارائه شعر‌هایی آئینی و اهل بیتی(ع) به‌ویژه عاشورا گردآوری شده است که امید دارم مورد توجه حضرات معصومین(ع) قرار گیرد.

نویسنده کتاب «دو انگشت روی یک ماشه» ادامه داد: بعد از چاپ سه مجموعه شعر به نام‌های «قافش شر شد، نشر هزاره ‌ققنوس»، «فنون دلبری، نشر فصل‌پنجم، چاپ سوم» و «کلمات آهو، نشر تمدن‌علمی» با موضوع عاشقانه و‌ آزاد؛ این‌بار مجموعه‌ای از اشعار آیینی و عاشورایی را در ۱۰۴ صفحه با نام «شاه شمشاد قدان» به همت مرکز نشر هاجر چاپ و منتشر کردیم.

وی افزود: این کتاب را در دو فصل مجزا آراستیم. فصل اول آن اشعاری‌ است برای آقا حضرت ابوالفضل(ع) و فصل دوم اشعاری برای دیگر اهل‌ بیت(ع) است. شعر‌های این کتاب بیشتر در قالب غزل، مخمّس و مسمّط و مثنوی سروده شده‌اند.

شیردل بیان کرد: محوریت شعر‌ها در این کتاب، همان‌طور که از نام آن پیداست، ساقی دشت کربلا و شهدای عاشوراست. وجه تمایز و تفاوت اشعار این مجموعه با نمونه‌های مشابه به ادبیات و غنای ادبی شعر‌ها تکیه زده ‌است؛ همچنین دوری از هیجانات دم‌دستی و تعابیر کلیشه‌ای، و نگاه تازه و فربه، به احوال عاشقانه، و معارف و کشف‌های تازه و نو، که به هر شعر پیوسته و پیوست شده، از دیگر امتیاز‌های این کتاب شمرده می‌شود.

این نویسنده معاصر کشورمان گفت: از بهترین شعر‌های این کتاب می‌توان به «مخمس عاشورایی، ص ۳۸» و سه غزل به‌ هم ‌پیوسته با مطلع «پاشیده‌ای از هم چه کنم پا شدنت را، تقدیم به آقا علی‌اکبر(ع)، ص ۷۸» و قصیده‌ای با عنوان «تقدیم به باب‌الحوائج علی‌اصغر، ص ۹۹» اشاره کرد.

منبع:
https://iqna.ir/fa/news
افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید