The Unit Reasearch and Publishers The Organization Of Libraries Museums and Documents center of Astane Qudse Razavi

The Unit Reasearch and Publishers The Organization Of Libraries Museums and Documents center of Astane Qudse Razavi

۱۳۹۸-۰۴-۰۴

واکاوی رساله دکتری در رشته علم اطلاعات و دانش شناسی با موضوع: مطالعه وضعيت فعاليت اعضاي هيئت علمي علم اطلاعات و دانش شناسي ايران در شبكه هاي اجتماعي علمي

صبح روز پنج شنبه30/3/1398 نشست اندیشگاه رضوی با عنوان «مطالعه وضعيت فعاليت اعضاي هيئت علمي علم اطلاعات و دانش شناسي ايران در شبكه هاي اجتماعي علمي» با حضور آقای دکتر هادی شریف، استاد رشته علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه پیام نور، خانم دکتر جعفرزاده، استادیار دانشگاه امام رضا(ع) و تعدادی از کارشناسان سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، در محل تالار شيخ بهائي (تالار مديريت اسناد و مطبوعات) برگزار شد.

        در ابتدای نشست خانم دکتر انیس میری سخنران جلسه به معرفی شبکه های اجتماعی علمی پرداخت و گفت، در دنیای امروز شبکه های اجتماعی علمی، ابزاری قابل ­استفاده جهت معرفی، برقراری ارتباط، اشتراک دانش تخصصی و تجارب و مدیریت تولیدات علمی هستند. این شبکه ها نه تنها ارتباط بین اعضا را امکان پذیر می سازند؛ بلکه با از بین بردن محدودیت های مکانی و زمانی، دسترس پذیری و تعامل منابع دانش را سهولت بخشیده و به افزایش تبادل اطلاعات تخصصی و بهره گیری از خردجمعی و در نتیجه ارتقاي علم منتهی می شوند. از دیگر مزایای فعالیت در این شبکه ها، رؤیت پذیری مقالات و تولیدات علمی اعضاست.

    در ادامه این نشست، سخنران ضمن معرفی چهار شبکه اجتماعی علمی (ریسرچ گیت، لینکدین، آکادمیا ومندلی) به عنوان پرکاربردترین شبکه های اجتماعی علمی، اظهار داشت در این پژوهش در پی اطلاع یابی از دیدگاه استادان کشورمان درباره حضور در شبکه های اجتماعی علمی بودم به همین دلیل با تعدادی از اعضاي هیئت علمی رشته علم اطلاعات و دانش شناسی که در شبکه های اجتماعی علمی فعالیت داشتند مصاحبه کردم. وی ادامه داد نتایج این پژوهش بیانگر آن است که جامعه علمی کشور برای استفاده از توان علمی و پژوهشی استادان و دانشگاهیان نیازمند بازنگری در شیوه های ارتباط علمی است. امروزه حضور در مجامع علمی بین المللی از شکل سنتی آن خارج شده است، امّا جامعه علمی ایران  نیاز به استفاده از چنین قابلیت هایی را آن چنان که باید درک نکرده است و درگیر مشکلات و موانعی است که بر طرف کردن آن نه تنها به همت سیاستگذاران نظام آموزش علمی، بلکه وابسته به مهارت ها و دانش استادان و پژوهشگران است. میری افزود انتظار می رود، پس از طی چند دهه از آموزش در دانشگاه های کشور، شاهد حضور دانشگاه ها در عرصه بین المللی و ارتقا رتبه وجایگاه علمی دانشگاه های کشور در رتبه بندی های بین المللی و جهانی باشیم. اما نتایج این پژوهش نشان داد که برای رسیدن به جامعه علمی راه زیادی را در پیش داریم و با موانع و مشکلات بسیاری مواجه هستیم. راهی که استفاده از فناوری های اطلاعاتی و ارتباطی می تواند آن را تسریع و تسهیل کند. لذا برای رسیدن به جایگاه علمی در خور شأن دانشگاه های کشور، لازم است؛ استادان دانشگاه با افزایش مهارت های حرفه ای خود در زمینه مدیریت دانش شخصی؛ به سوی جامعه پذیری گام بردارند و دانشجویان کشور را به سمت و سوی آن سوق دهند. این در حالی است که  کندو کاو در دیدگاه استادان و مرور مصاحبه ها، نشانگر انگیزه پایین اعضای هیئت علمی برای فعالیت های علمی و معطوف بودن وقت آنها به مسائل صرف آموزشی است. در حالی که این گونه رفتارها با روحیه جامعه پذیری علمی سازگار نیست و استادان دانشگاه نباید صرفا به کارهای روزمره و انجام تکالیف محول شده از طریق قوانین و نظام دانشگاهی بسنده کنند؛ بلکه باید از نوعی خلاقیت علمی برخوردار باشند که زمینه خلاقیت عملی را در دانشجویان به وجود آورد. خانم میری در پایان افزود عرصه ارتباطات و به ویژه شبکه های اجتماعی امکان عبور از مرزهای جغرافیایی و فرهنگی را برای همگان پدید آورده است، حتی می توانیم اذعان کنیم؛ قوانین و قواعد محدود کننده همچون تحریم های ظالمانه علیه نظام جمهوری اسلامی ایران هم با وجود امکانات ارتباطی که در رسانه های اجتماعی ایجاد شده است؛ بی معنا است و از این رو انتظار می رود، استادان و محققان کشور از این ظرفیت بهره برده و توانایی علمی خود را به اثبات برسانند.

در پایان جلسه آقای دکتر شریف ضمن تشکر از تلاش خانم دکتر میری در انجام این پژوهش، تأکید کردند همان طور که استفاده از فناوری های نوین مثل بهره گیری از کارت های اعتباری در عرصه زندگی افراد جامعه به صورت الزام در آمده است، استادان کشور نیز باید برای ارتقا بیشتر سطح دانش و اطلاع یابی و اطلاع رسانی، ملزم به حضور در شبکه های اجتماعی علمی باشند. ایشان افزودند؛ در کشورهای پیشرفته امروزه بالاترین مقامات سیاسی حضور در شبکه های اجتماعی را به عنوان یک وظیفه پذیرفته اند، چرا که حضور در شبکه های اجتماعی و ارائه اطلاعات موثق و شفاف، لازمه پیشرفت و رشد اجتماعی و سیاسی در جهان امروز است.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید