۱۳۹۸-۰۴-۲۶
درباره پژوهش

رشد تعییرات در عصر جدید، به گونه ای است که افراد و سازمان ها، نیازمند برنامه ریزی  در جهت همگام شدن با تغییرات  برای رسیدن به اهداف خود  هستند. برنامه ریزی نیاز به دانش روز و آگاهی از شرایط و روش های  مناسب دارد. به جرات  می توان  گفت پژوهش مهم ترین  پشتوانه برنامه ریزی صحیح است.  امروزه سازمان ها برای ادامه حیات خود و کسب موفقیت در رقابت با سازمان ها ی مشابه و همچنین به منظور جلب رضایت مشتریان و جلب حمایت موسسه های ذینفع، نیازمند انجام پژوهش  به منظور تصمیم گیری های موثر هستندو ایجاد واحد تحقیق و توسعه[1]در سازمان ها به صورت ضرورتی اجتناب ناپذیر در آمده است.  تحقیق و توسعه، کار خلاقانه‌ای است که در یک چارچوب سیستماتیک سامان می‌یابد تا به دانش موجود در زمینه‌ی انسان، فرهنگ و جامعه بیفزاید و برای این دانش، کاربردهای تازه‌ای را ایجاد کند. سازمانهای علمی و فرهنگی نیز، برای توسعه و بقای خود، نیازمند انجام پژوهش های کارآمد هستند. سازمان های فرهنگی ، همچون کتابخانه ها، موزه و مراکز اسناد، در سایه انجام پژوهش، می توانند از قابلیت های نهفته خوداستفاده کنندو جایگاه خود را در بین سازمانهای مشابه  تثبیت کرده  و حتی ارتقاء ببخشند. یافته های پژوهشی، سازمان ها را قادر می سازد، مسیر و روندهای فعالیت خود را در هر نقطه  مورد بررسی قرار داده و با کنکاش علمی مسائل متعدد  و تنوعی را که پیش روی آنهاست؛ تجزیه و تحلیل کنند. در سند چشم اندازآستان قدس رضوی آمده است: «آستان قدس رضوی، ملجا معنوی و عالی ترین پایگاه فرهنگی جهان تشیع در اشاعه معارف اسلامی و سیره اهل بیت عصمتو طهارت (ع) به ویژه امام علی بن موسی الرضا(ع) است». در این سند، برای سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، چشم انداز غنی ترین و فعال ترین مرکز کتابخانه ای ، موزه ای و گنجینه اسناد و نفایس در منطقه و جهان اسلام تعریف شده است. ان سازمان دانش محور، برای استفاده بهینه از گنجینه دانشی که در اختیار دارد؛ نیازمند توجه به مقوله پژوهش و استفاده از یافته های پژوهشی برای حرکت در مسیر سند چشم انداز است.

نقطه آغاز  فعالیت های پژوهشی در سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی را می توان انتشار نخستین فهرست نسخ خطی در سال 1305 دانست. نگارش کتاب« راهنمای موزه آستان قدس» گام موفق دیگری بود که در این مسیر برداشته شد. در فاصله سال های 1347تا 1356شاهد انتشار پژوهش های دیگری از جمله «راهنمای گنجینه قرآن »فرهنگ لغات قران و...توسط کتابخانه آستان قدس هستیم. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، رویکردهای نوینی در سازمان ایجاد شد. انتشار کتاب هایی از قبیل «اصول مقدمات کتابداری» ، «کتابنامه انقلاب اسلامی» ، «روش تحقیق و تصحیح کتاب های خطی» و «گنج هزار ساله» را می توان از فعالیت های پژوهشی دوران پس از انقلاب، در کتابخانه آستان قدس رضوی دانست.

در راستای انسجام بخشی به فعالیت های پژوهشی و توسعه آن و به پیشنهاد مشاور علمی وقت سازمان(دکتر فتاحی، استاد  رشته علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه فردوسی مشهد)شورای پژوهش سازمان در سال 1379 تشکیل شد.

شورای پژوهش سازمان، با تدوین آئین نامه های مدون در زمینه نحوه انجام طرح های پژوهشی و حمایت از پژوهشگران و دانشجویان تحصیلات تکمیلی توانسته است؛ موجب رونق و شکوفایی پژوهش در سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی گردد. انجام تعداد 28طرح پژوهشی، حمایت از 39 پایان نامه تحصیلات تکمیلی و انتشار 58عنوان کتاب در زمینه های موضوعی، فهرست نسخ  خطی، معرفی آثار و نفایس آستان قدس رضوی، دستنامه های کتابداری و چاپ فاکسیمیله، برگزاری سه همایش علمی در سطح ملی  را می توان از مهم ترین فعالیت های انجام شده در این شورادانست. این شورا، هم اکنون، با تکیه بر تجربه ای گرانبها و با حمایت مقام معظم تولیت و استفاده از توصیه های موکد ریاست سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی ؛جناب حجت الاسلام  و المسلمین سید جلال حسینی مبنی بر گسترش فعالیت های علمی در جوار بارگاه عالم آل محمد(ص) در راستای دستیابی به مرجعیت علمی آستان قدس رضوی، رویکردهای نوینی را در پیش گرفته است و در راستای دستیابی به اهداف اصلی خود گام بر می دارد.

 

[1] -            Research  and Development

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید