The Unit Reasearch and Publishers The Organization Of Libraries Museums and Documents center of Astane Qudse Razavi

The Unit Reasearch and Publishers The Organization Of Libraries Museums and Documents center of Astane Qudse Razavi

۱۳۹۸-۰۳-۰۱

به مناسبت روز جهانی موزه و میراث فرهنگی و در راستای شعار امسال ایکوم ( موزه ها در جایگاه کانون های فرهنگی)

نشست علمی «آداب و رسوم و مشاغل فراموش شده روستایی. مورد نمونه: روستای خانیک گناباد» برگزار شد

مدیر کل اسبق میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی در نشست علمی روز جهانی موزه که در محل سالن همایش­های موزه مرکزی آستان قدس رضوی برگزار شد، گفت: در روزگاری نه چندان دور شغل‌های سنتی و بومی در سرزمین خراسان رونق داشت اما امروز بنا به جبر روزگار از این مشاغل تنها خاطره ای به جای مانده است.

رجبعلی لباف خانیکی در این نشست علمی که با حضور مدیران و کارشناسان سازمان کتابخانه­ها، موزه­ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی برگزار شد، پیرامون آداب و رسوم و مشاغل فراموش شده گفت: اکنون از بسیاری از مشاغل قدیم تنها نامی برجای مانده است در حالی که این مشاغل با هويت بومي مردم گره خورده است و نباید به سادگی از این میراث خاطره‌انگیز دست کشید.

این کارشناس باستان شناسی تصریح کرد: طی سالیان گذشته از شغل آهنگری تا بزازی و پینه‌دوزی در این سرزمین رونق داشت ولی در حال حاضر با توجه به پیشرفت تکنولوژی و تغییر سبک زندگی دیگر اثری از این مشاغل بومی و سنتی نیست.

خانیکی این اتفاق را عاملی در جهت گسترش بیکاری و مهاجرت در روستاها عنوان کرد و گفت: متأسفانه چنین مناطقی با وجود دارا بودن پیشینه و آب و خاک مناسب برای کشاورزی، رها شده است و بعضا افراد به مواجب دولتی یا کمک های انسان دوستانه برای امور زندگی خود بسنده کرده اند.

وی در ادامه در خصوص برخی از رسوم قدیمی روستای خانیک گناباد هم چون هیزمی، چرخوک، کاکل بُری و خیراتی و تعدادی از مشاغل روستائیان هم چون بافندگی، کشاورزی و دامداری توضیحات مشروحی ارائه کرد.

 

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود