۱۳۹۸-۰۷-۰۵

برگزاری چهارمین برنامه سه شنبه های فرهنگی کتابخانه و موزه وزیری یزد

به گزارش روابط عمومی کتابخانه و موزه وزیری یزد، وابسته به آستان قدس رضوی، چهارمین سه شنبه فرهنگی کتابخانه و موزه وزیری با حضور پرشور علاقه مندان به شعر و ادب فارسی، ادیبان، شاعران، اساتید دانشگاه، دانشجویان، مسئولین فرهنگی و اصحاب رسانه( تیم خبری صدا سیمایزد، خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران(ایرنا)، خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) در دومین روز از مهر ماه 1398 برگزار گردید. 
جلسه با تلاوت  قرآن کریم  و سپس سرود جمهوری اسلامی و با پخش صلوات خاصه امام رضا (ع)  آغاز شد.
در ابتدا آقای حامد سلطانی، مجری توانمند صداوسیما از برگزارکنندگان سه شنبه  فرهنگی کتابخانه وزیری آقای دکتر ملک ثابت و همکارانشان تقدیر و تشکر کرد. 
در ادامه جناب آقای طباطبایی ندوشن اشعاری که در وصف مولانا سروده بودند،  قرائت کردند. 
سپس جناب آقای دکتر محمد خدادادی مثنوی پژوه و عضو هیات علمی گروه ادبیات دانشگاه یزد به ایراد سخنرانی پرداختند. 
دکتر خدادادی سخنان خود را در چهارمین سه شنبه فرهنگی کتابخانه وزیری این گونه آغاز کرد. چرا باید در قرن 21 و در فضای کنونی و در جهانی که انسان می اندیشد به قله های علم و دانایی رسیده باید به اندیشه کسانی چون مولانا پرداخت؟. آیا ضرورتی وجود دارد؟ اگر ضرورتی دارد آن کدام است؟
وی گفت: فقط کارهایی این گونه مانند زنده کردن نسخه های خطی، مثل احیای این میراث معنی خودش را بهتر نشان می دهد. چه لزومی دارد در احیای این میراث و عرضه این میراث.
عضو هیات علمی دانشگاه یزد گفت: قبل از اینکه در مورد پیام ها و اندیشه های مولانا برای انسان معاصر سخنی عرض بکنم، باید ببینیم ما الان در کجای تاریخ ایستاده ایم. 
دکتر خدادادی گفت: ما الان در عصر پسامدرن هستیم،  باید ببینیم مدرنیسم برای انسان ها چه آورده، نگاه تاریخی و پدیدارشناسی به قصیه مدرنیسم داشته باشیم بعد از انقلاب صنعتی، آن پیشرفت های عظیم علمی، آن  پیشرفت های عظیم پزشکی، اجتماعی  در کنارش یک مضرات و فجایعی وجود داشته بعد از مدرنیسم و انقلاب صنعتی وارد جنگ جهانی اول و دوم شدیم. بعد از آن جنگ سرد، جنگ های منطقه ای، جنگ های فرقه ای، گروههای تکفیری، جنگ های نژاد پرستی و از همه مهمتر استعمارگری جدید، عصر اسلحه،  عصر تبلیغات، عصر زندگی مصرفی
دکتر خدادای گفت: جلال الدین محمدبلخی معروف به مولانا در اشعار و نوشته‌هایش همواره عشق به همنوع ، صلح و دوستی جهان توجه داشت، زیرا نگاه تک بعدی ارمغان عصر جدید است که فقط به مادیات توجه دارد. درست است که امروزه امکانات بسیار زیادی وجود دارد متاسفانه میزان مراجعه مردم به ظواهر و امکانات روز به روز بیشتر شده و از زندگی واقعی دور شدند.
وی ادامه داد: مردم از لحاظ روانی احساس آرامش ندارند و راز قضیه این است که نگاه‌ها تک بعدی است و انسان را موجودی تک بعدی نشان می‌دهد، بعد روانی و معنوی مورد غفلت قرار گرفته است، فقط تلاش دارد نیازهای مادی خود را تامین کند.
عضو هیات علمی زبان و ادبیات فارسی دانشگاه یزد افزود: بعد از یک قرن در یک بعد پیشرفت کردیم و بعدهای دیگر مورد غفلت قرار گرفت، زیرا ورزشکاری هستیم فقط یکی از عضله‌های خود را تقویت کردیم که مضحک به نظر می‌رسد و اکنون که در عصر خشونت زندگی می‌کنیم باید به معنویت توجه بیشتری داشته باشیم.
دکتر خدادادی گفت: در زمان کنونی جنگ‌ها و استعمار بیشتر شده و جهانی صلح آمیز و مهربان و آرام نداریم هرچند از صدها سال پیش این جهان آرام را امثال مولوی برای ما نشان دادند و باید دوباره به این دیدگاه رجوع و بازگشت داشته باشیم.
وی افزود: در نظریه مولانا همه چیز از آن خداست و انسان برای رسیدن به کمال باید معنویت را در نظر گیرد و همه چیز جلوه حق تعالی است و در همه چیزهایی که در این دنیا وجود دارد می‌توان خدا را دید و به ذره ذره عالم عشق ورزید.
 عضو هیات علمی زبان و ادبیات فارسی دانشگاه یزد گفت: با این تفکر ما کسی را برتر نمی دانیم و هیچ قومی را برتر یا پایین‌تر نمی بینیم چون همه چیز از خداست و اگر جهان را اینگونه دیدیم می‌تواینم عشق بورزیم و مهربانی کنیم و زندگی مسالمت آمیزی داشته باشیم.
عضو هیات علمی دانشگاه یزد در رابطه تاثیر حاکم شدن نگاه مولانا بر جامعه، گفت: اگر نگاه مولانا بر جامعه فعلی حاکم بود، جهان وضعیت بهتری داشت و افراد می‌توانستند کار و دوستی و صمیمیت را جایگزین جنگ، ستیز و تنفر کنند.
این استاد دانشگاه افزود: چنین نگاهی به دنیا منجر می‌شود تا همه موجودات به عنوان تجلی‌های خداوند در نظر گرفته شوند و بشر ارزش‌های آن‌ها را دریابد و به آن‌ها نگاهی زیبا داشته باشد و عشق بورزد که در این صورت خشم، نفرت و کینه‌توزی نسبت به افراد و موجودات در بشر از بین می‎رود.
وی رعایت حقوق تمام افراد در جامعه و احترام به هر نوع انسان را از دیگر دیدگاه‌های عرفانی مولانا خواند و گفت: متاسفانه بسیاری از جنگ‌ها و مشکلات فعلی جامعه برآمده از تعصباتی مانند قومی و قبیله‌ای و نژادپرستانه است و برترخواهی افراد در این زمینه عاملی است که مولانا با دیدگاه عارفانه آن را انکار می‌کند و همه انسان‌ها را داری ارزشی یکسان می‌داند.
خدادادی اظهار داشت: اصلی‌ترین مفاهیم مورد نظر مولانا عاشقانه نگریستن به جهان است که مبتنی بر نگاه توحیدی و عاشقانه‌اش است و ما هم باید ابتدا توحید عارفانه خود را درست کنیم و آن موقع می‌توانیم زندگی عاشقانه داشته باشیم و علت همه عالم هستی، عشق است .
وی زیبا دیدن زندگی‌ و وجود عشق و مهربانی را از مهمترین ویژگی‌های نگاه حق‌شناسانه مولانا عنوان کرد و گفت: از دیدگاه مولانا تنها یک موجود بی‌نهایت، عظیم و رحیم وجود دارد که تمام آفرینش و موجودات تجلی‌های او هستند که به عنوان توحید مطرح می‌کند، توحیدی که تنها افراد باید شخصاً به آن دست پیدا کنند.
  عضو هیات علمی گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه یزد یادآور شد: حضرت محمد(ص) نیز همه عالم هستی و انسان‌ها را عاشقانه دوست داشت و به آنها هم نگاه خدایی داشته است و همه نژادها را یکسان می‌دیدند و فقط در تقوا و پرهیزکاری از یکدیگر بالاتر می‌دانست و انسان‌ها بواسطه رنگ و نژاد هیچ برتری نسبت به یکدیگر ندارند.
دکتر خدادادی در پایان سخنان خود با تاکید بر این که مولانا به فرموده رهبرمعظم انقلاب «اصول اصول اصول دین است»، اظهار کرد: اگر نگاه مولانا بر جامعه فعلی حاکم بود جهان وضعیت بهتری داشت و افراد می‌توانستند کار و دوستی و صمیمیت را جایگزین جنگ، ستیز و تنفر کنند.
بعد از سخنرانی شیوا و جذاب جناب آقای دکتر خدادادی تیزر صوتی - تصویری سه شنبه های فرهنگی پخش گردید. 
در ادامه آقای دکتر محمدرضا ملک‌ثابت مدیر کتابخانه وزیری و عضو هیات علمی گروه ایران‌شناسی ضمن معرفی کتابخانه و خدمات در حال ارائه به بیان اهداف برگزاری سه شنبه های فرهنگی پرداخت.
وی سخنرانی خود را با شعری از مولانا در وصف شهیدان کربلا آغاز کرد و ضمن معرفی نسخه های خطی مثنوی معنوی در کتابخانه وزیری گفت: قدیمی‌ترین نسخه متعلق به سال 1020 هجری قمری است اما نسخه دیگری از آن که در سال 1122 نوشته شده است به جهات مختلف دارای ارزش بیشتری است. وی افزود این نسخه توسط «محمد قندیل سمرقندی» در سمرقند کتابت شده و دارای 337 برگ می باشد.
وی افزود: نسخ بعدی به ترتیب 600  و 200 برگ دارند که توسط مرحوم حجت الاسلام وزیری خریداری و به کتابخانه اهدا شده است.
دکتر ملک‌ثابت در بخش پایان سخنانش خاطرنشان کرد: کتابخانه وزیری دارای 5000 نسخه کتب خطی، 5500 چاپ سنگی، 70 هزار سند، شش هزار عکس، 600 نسخه نشریه و تعدادی اشیای موزه‌ای است که از این تعداد 507 نسخه مربوط به حوزه ادبیات است.
در پایان این مراسم از قدیمی ترین نسخه خطی مثنوی معنوی در گنجینه وزیری رونمایی گردید. همچنین شرکت کنندگان از نمایشگاه مربوط به منابع موجود در کتابخانه وزیری در موضوع مولوی و مثنوی از جمله نسخه های چاپ سنگی و سربی دیدن کردند.

لازم به ذکر است چهارمین سه شنبه فرهنگی کتابخانه و موزه وزیری در خبرگزاری فارس، خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران(ایرنا)، خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، خبرگزاری صدا و سیما، خبرگزاری علم و فناوری، باشگاه خبرنگاران جوان، خبرگزاری موج، خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) ، هفته نامه یزد امروز، هفته نامه صدر یزد و ... انعکاس داشته است.  
این راه ادامه دارد.....
 

مولف/نویسنده/عکاس

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود