۱۳۹۸-۱۰-۲۴

دیدار استادان و پژوهشگران ادیان و تاریخ حوزه علمیه قم از کتابخانه و موزه وزیری

   به گزارش روابط عمومی کتابخانه و موزه وزیری یزد، وابسته به آستان قدس رضوی، در تاریخ 24 دی ماه 1398 جمعی از استادان و پژوهشگران ادیان و تاریخ حوزه علمیه قم از کتابخانه و موزه وزیری دیدن نمودند.
 این دیدار به منظور آشنایی حوزویان با ظرفیت های کتابخانه درزمینه پژوهش های دینی و تاریخی بود.
این گروه درباره زرتشتی گری و باستان گرایی در حال تحقیق و بررسی می باشند. ملک ثابت در این دیدار از بناهای تاریخی و مراکز تعلیمی یزد قدیم به عنوان یک ظرفیت عینی و عملی برای شناخت و مقایسه دوران پیش از اسلام و پس از آن یاد کرد و گفت: در یزد می توان با نمونه های خوبی از همزیستی مسالمت آمیز ادیان آشنا شد.

 لازم به ذکر است که کتابخانه وزیری یزد از جمله بزرگترین و مهمترین کتابخانه های ایران است که به واسطه وجود هزاران نسخه خطی ارزشمند، محل مراجعه روزانه ده ها پژوهشگر و خواننده است و این نهاد مرهون درایت و دوراندیشی یکی از روحانیون دانشمند این دیار حجت الاسلام وزیری است که پس از انجام خدمات ارزنده ای چون بازرسازی مسجد جامع یزد، احیای حوزه علمیه یزد به همراه دیگر روحانیان و بنیان مدارس جامعه تعلیمات اسلامی یزد بواسطه نبود کتابخانه ای کارآمد و دوستداران فراوان به دانش اندوزی و طلاب و دانش آموزان، به اندیشه بنیان کتابخانه ای بر پایه کتاب هایی که از پدر به او رسیده بود و کتاب هایی که خود، اندک اندک خریده بود، افتاد. از این روز با عزمی پولادین و اراده ای استوار، کتابخانه ای را با 1600 جلد کتاب چاپی و خطی دردهلیز شمالی مسجد جامع کبیر راه اندازی کرد. این کتابخانه هم اکنون با دارابودن بیش از 250000جلد نسخه چاپی و 4931 جلد کتاب خطی جزو پنج کتابخانه برتر کشور می باشد.

 

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود