۱۳۹۴-۰۷-۳۰

نمایش قباله های ازدواج خطی بی نظیر در موزه وزیری یزد

مجموعه ای از قباله های ازدواج مربوط به دوره های مختلف در گنجینه ی نفایس موزه وزیری یزد وابسته به آستان قدس رضوی در معرض دید عموم قرار دارد.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل مجموعه وزیری یزد وابسته به سازمان کتابخانه ها ،موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی،مسئول موزه وزیری با بیان این مطلب گفت:در حال حاضر22 عدد نکاح نامه مربوط به دوره های زمانی مختلف در این گنجینه نگهداری می شود که در 10 عدد از آنها در معرض دید عموم قرار دارد. علی بزرگ ،با اشاره به نکاح نامه های موجود در موزه ، قدیمی ترین نکاح نامه موجود را مربوط به 240 سال قبل (1193هجری قمری ) دانست و صداق آن را به شرح ذیل توصیف کرد: نکاح دائم آقای عبد الحی و معصومه خانم با صداق چهل تومان تبریزی رایج المعاملات و موازی پنجاه مثقال صرفی طلا آلات و یک نفر کنیزک حبشه که تقریبا گنجایش ده تومان داشته باشد و موازی یک اتاق مفروش مشتمل بر قالی و نمد، ماهور و تمامی سه سهم مشاع از جمله 24 سهم یک درب حمام واقع در محلات داخل حصر دار العباده یزد موسوم به حمام بکشاه .

گفتنی است موزه وزیری یزد وابسته به آستان قدس رضوی در سال 1378 افتتاح گردید و همه روزه به جزء ایام تعطیل از ساعت 7 الی 19 واقع در ضلع جنوبی مسجد جامع یزد برای بازدید عموم دایر می باشد.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود