۱۳۹۴-۰۷-۱۴

کتابخانه

کتابخانة وزیری پس از گسترش فضای کیفی و کمّی آن که با عنایات خاصّة مسئولان کتابخانة مرکزی آستان قدس رضوی و همکاری استانداری یزد و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی محقّق شد. مجموعاًَ فضای زیر بنای آن به شش هزار متر مربّع رسیده که دارای بخش­های زیر است:

1- مخزن کتاب چاپی

در این فضاً مجموعاً حدود 170 هزار جلد کتاب چاپی قرار دارد.

2- مخزن کتاب خطّی

این فضا در میانة مخزن آب انبار عطاء­الله نقشبند (بین ساقه و گنبد) که متعلّق به سده 11ق بوده، ساخته شده و بنا بر تمهیداتی که در نظر گرفته شده، همچون قلعه­ای مستحکم، یک دیواره در درون و دیواره­ای دیگر در برون، جدارة آب انبار را نیز بدان افزوده­اند که توان مقاومت در شرایط گوناگون مانند آتش سوزی، زلزله، رانش زمین و حتّی انفجار را داشته باشد. در مخزن کنونی هم اکنون حدود 4928  نسخه خطّی و 50 نسخه عکسی نگهداری می­شود. زیربنای این بخش حدود صد متر مربّع است.

3- مخزن کتاب چاپ سنگی

کتاب­های چاپ سنگی که برخی از آنها ارزش و اهمیّت آن کم از نسخه­ های خطّی نیست، از درون مخزن کتاب­های چاپی استخراج شده و اکنون حدود 5511 جلد کتاب چاپ سنگی در این مکان وجود دارد.

4- مخزن مطبوعات

در این مجموعه، بیش از 1675 عنوان مجلّه و 100 عنوان روزنامه از سال 1311ق تاکنون نگهداری می­شود. این نشریات به دو صورت اهدایی و خریداری به مجموعه کتابخانه افزوده شده است .

قدیمی­ترین روزنامه فارسی موجود در آرشیو مطبوعات کتابخانه، حبل ­المتین به تاریخ 1311ق است.

5-­­ تالار محقّقان

کتابخانة وزیری که اکنون 55 سال از عمر خود را پشت سر می­گذارد، به دلیل در برداشتن کتاب­های ارزندة تاریخی، فرهنگی، ادبی و مرجع، مورد مراجعة بسیاری از استادان و پژوهشگران بوده است. شرایط استفاده از این تالار با دیگر بخش­های کتابخانه فرق می­کند و دارای تسهیلات و امکانات ویژه است.

6- موزه

از سال 1367ش که ایجاد موزة وزیری از جمله بخش­های وابسته به کتابخانه تصویب شد، اندک اندک نسبت به خرید اجناس و نفایس اقدام شد و در کنار آن اشیای نفیس از سوی یزدی­ها به این مجموعه اهدا شد.

هم­اکنون در این مکان ده­ها مرقّع، فرمان، صدها عکس قدیمی، اشیای نفیس، وسایل، صنایع دستی کهن، ابزارآلات زندگی، ادوات جنگ و غیره نگهداری می­شود.

7- خدمات اینترنت

در این قسمت، خدمات اطّلاع رسانی از طریق اینترنت و خطوط پرسرعت ADSL ارائه می­شود. خدمات کپی و تکثیر نیز در این بخش انجام می­گیرد.

8- تالار مطالعة برادران

در این تالار که به صورت قفسه باز اداره می­شود، حدود 20 هزار جلد کتاب در قفسه­ها قرار دارد.

9- تالار مطالعة خواهران

این تالار هم به صورت قفسه باز بوده و حدود 20 هزار جلد کتاب را در خود جای داده است.

10- آمفی تئاتر

تالاری است با گنجایش 120 نفر با امکانات صوت و تصویر که در موقع برگزاری جلسات انجمن ادبی کتابخانة وزیری استفاده می­شود و قرار است در آینده، دیگر همایش­های علمی، فرهنگی و ادبی در سطح شهر یزد نیز در این مکان برگزار شود.

11- فهرست­نگاری کتاب­های خطّی و چاپ سنگی

چون کتابخانة وزیری دارای حدود 5000 نسخه خطّی و 6000 جلد کتاب چاپ سنگی است و نیاز به اطلّاع­رسانی و روزآمد بودن فهرست­های آن به­ویژه در بخش کتاب­های چاپ سنگی دارد این بخش راه­اندازی شده و تا کنون بخشی از کتاب­های چاپ سنگی فهرست­نگاری شده است و در حال ویرایش فهرست نسخه­های خطّی و افزودن شناسنامه کتاب­های جدید خطّی است.

12- بخش مرمّت و صحّافی

وجود 244536جلد کتاب چاپی، 4928جلد خطّی و 5511جلد چاپ سنگی و 6500  مجلد نشرّیه نیاز به بخشی برای احیاء، مرمّت و صحّافی دارد به­ویژه آن­که اکنون کتابخانه دارای 28704نفر عضو بوده و روزانه حدود 500 جلد کتاب به امانت برده و یا بازگردانده می­شود و هر ماه نشریّات زیادی به کتابخانه فرستاده می­شود.

13- مرکز جامع اطّلاع ­رسانی

در این بخش به کلّیّة پژوهشگران و دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری، خدمات مشاوره و راهنمایی برای تدوین و نگارش پایان­نامه و پژوهش­های آنان داده می­شود.

14- بخش امانت

کتابخانة وزیری که از سال 1377 بخش امانت آن دایر شده، اکنون 28704نفر، عضو اعم از زن و مرد دارد که بیشترین آن را دانشجویان تشکیل می­دهند. بخش امانت از سه جایگاه به فعالیت می­پردازد:

1- تالار برادران، 2- تالار خواهران، 3- سرویس امانت

15- کتابخانة دیجیتالی

در این بخش، دسترسی به کتابخانه­ های دیجیتالی و مجازی میسّر است.

16- نمایشگاه آثار

اشخاص حقیقی و حقوقی می­توانند از این نمایشگاه برای ارائه آثار و خدمات خود استفاده نمایند.


 
برچسب‌ها

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود