Document and Press Center Managment of Astan quds Razavi

۱۳۹۸-۰۶-۳۰

 

مستند سازی زندگی و اقدامات اولین قائم مقام آستان قدس رضوی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی

 

یکی از اهداف بخش تاریخ شفاهی مصاحبه با رجال و شخصیت های مرتبط با آستان قدس رضوی است. بنابراین شنبه 26 مردادماه زندگی و اقدامات پرویز اتابکی اولین قائم مقام آستان قدس رضوی به همت مدیریت امور اسناد و مطبوعات آستان قدس رضوی در شهر نوشهر انجام شد.


پرویز اتابکی سال ۱۳۰۷ در تهران به دنیا آمده و پس از پایان تحصیلات ابتدایی، دوران متوسطه اول را نیز تا کلاس نهم به پایان رساند. اتابکی در سن ۱۸ سالگی به استخدام وزارت کشور درآمد. و از شهریورماه ۱۳۳۱ به سمت بخشدار لاریجان منصوب شد،  وی در تاریخ 29 فروردین 1331 از طرف استانداری استان دوم(مازندران) به سمت اولین شهردار نوشهر منصوب گردید و خدماتی را در این شهر انجام داده است.

وی در دوران خدمت دولتی خود سمت بخشداری (لاریجان، آمل، کلاردشت، چالوس، بم و انزلی) و شهرداری(نوشهر، قصرشیرین، اراک، اردبیل و قزوین) معاون فرمانداری رشت و نوشهر را احراز و منشاء خدمات بسیاری برای شهروندان این مناطق بودند.
 

اتابکی

 

پرویز اتابکی پس از بازنشستگی در اواخر سال ۱۳۵۶ بعنوان مشاور رییس دفتر اختصاصی آستان قدس وارد تشکیلات اداری آستان قدس  رضوی شد و پس از چندی به سمت معاون مالی و اداری آستان قدس رضوی رسید. وی در تاریخ 2/9/1357 مقارن با مبارزات مردم علیه حکومت پهلوی به موجب حکم شماره 1410006-512 به سمت قائم مقامی آستان قدس رضوی منصوب شد. و پس از انتصاب حجت الاسلام واعظ طبسی به سرپرستی و تولیت آستان قدس رضوی،  پرویز اتابکی به سمت قائم مقامی منصوب شد. در بخشی از این حکم به تاریخ 16بهمن 1357آمده است: بدین وسیله ابلاغ انتصاب جنابعالی به سمت قائم مقام نیابت تولیت عظمی تائید و کماکان بر طبق ضوابط و مقررات مورد عمل در آستان قدس رضوی دستورات لازم به متصدیان و مسئولان امر صادر و نامه و قرارداد ها و احکام مربوط را از طرف اینجانب امضاء فرمائید.
 

اتابکی

 

وی سرانجام در تاریخ 7 اردیبهشت 1358 با حکم تولیت وقت از قائم مقامی برکنار و به خدماتش در آستان قدس رضوی  پایان داده شده است.

اتابکی

 

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود