کتابخانه تخصصی ادبیات آستان قدس رضوی

library.aqr.ir/Literature
۱۳۹۸-۰۶-۱۳

عمان سامانی و گنجینه الاسرار در کتب سرالاسرار، تصحیح دکتر مسعود نمازی بروجردی

کتاب «گنجینة ‌الاسرار» اثری در حوزه ادبیات آئینی با زبان عرفانی و حماسی، شامل اشعار عمان سامانی درباره شهادت اباعبدالله الحسین (ع) و واقعه عاشورا است. عمان سامانی، اهل سامان از توابع چهارمحال و بختیاری است که در سال 1258 هجری قمری دیده به جهان گشود و در سال 1322 هجری قمری در سن 64 سالگی، دیده از جهان فروبست. وی مثنوی «گنجینة‌الاسرار» را پس از سن 40 سالگی تدوین کرده است.

 عمان سامانی
کتاب «گنجینة ‌الاسرار» اثری در حوزه ادبیات آئینی با زبان عرفانی و حماسی، شامل اشعار عمان سامانی درباره شهادت اباعبدالله الحسین (ع) و واقعه عاشورا است.
 عمان سامانی، اهل سامان از توابع چهارمحال و بختیاری است که در سال 1258 هجری قمری دیده به جهان گشود و در سال 1322 هجری قمری در سن 64 سالگی، دیده از جهان فروبست. وی مثنوی «گنجینة‌الاسرار» را پس از سن 40 سالگی تدوین کرده است.
کتاب سرالاسرار شرح و تصحیحی نو و متفاوت بر مثنوی عاشورایی گنجینه الاسرار عمان سامانی، نوشته دکتر مسعود نمازي بروجردي است. این اثر منطبق بر نخستین نسخه چاپ سنگی گنجینه الاسرا (نسخه جلالی، 1306قمری)، برای نخستین بار با: چاپ القاب امام حسین علیه السلام به رنگ قرمز و چاپ متن کامل قصیده ی انجمنیه ی عمان سامانی پس از حدود 150 سال است.
مولف کتاب سرالاسرار، دکتر داروسازی که سالها نشانه عظمت خداوند را در عملکرد بدن و چگونگی اثر داروها می جست و در یکی از شبهای محرم با دم مسیحایی یکی از مداحان اهل بیت، رشته ی دل ایشان با حبل المتین محبت سیدالشهدا گره خورد و بعد از آن با مطالعه در تاریخ عاشورا و حادثه کربلا، دریافت کربلا مینیاتور آفرینش است، کربلا مملو از آراستگی‌های بی‌شمار که در هر یک می توان تجلی جمال بی‌مثال معشوق را مشاهده نمود.
دکتر نمازی 41 بند این ترکیب بند را محفوظ خاطر گردانید و نسخ مختلف گنجینه را تهیه و مطالعه نمود. ایشان اشتباهات نسخ را تصحیح و در کتاب گزیده ای از آنچه برای نخستین بار در این کتاب آمده است ارائه نمودند. مثلا تعیین مقتل مورد استناد  عمان سامانی بر اساس مقایسه و بررسی موارد مشابه میان گنجینه الاسرار و متن نسخه خطی مقتل مورد نظر و یا ارائه صحیح ترین متن موجود از گنجینه الاسرار بر اساس مقایسه نسخ خطی و چاپ سنگی سالهای مختلف و استدلال منطقی در گزینش نهایی.
پیشگفتار مفصل مولف درباره: گنجینه الاسرار را چگونه بخوانیم؟ شامل توجه به عناصر چهارگانه ی مستتر در ورای اشعار گنجینه الاسرار، 1. عنصر گوینده ی درون(نماد جنبه روحانی شاعر)، 2. عنصر عمان سامانی به عنوان شاعر(نماد جنبه جسمانی شاعر)، 3. عنصر شورانگیز"دل" و وظایف او در گنجینه الاسرار، 4. عنصر زبان، توجه به همانندی حال و حالت عمان به عنوان شاعر و خالق اشعار با حسین علیه السلام و اصحاب ایشان به عنوان خالق حماسه ی عاشورا، توجه به تصاویر ذهنی شاعر، توجه به مفهوم ساقی در اشعار گنجینه الاسرار است. دیباچه گنجینه الاسرار سامانی و 41 بند ترکیب بند با شرح آن آمده است.  در ادامه نکته های 41 بند و متن کامل قصیده ی انجمنیه ی عمان سامانی شامل 831 بیت،  و نمایه اعلام، اصطلاحات و مفاهیم، بخش پایانی کتاب است.

 

 

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

تصاویر شاعران