امکان دسترسی کتابخانه‌های آستان قدس رضوی به پایگاه‌های مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری برقرار شد.

به گزارش گنجینۀ رضوی، رئیس ادارۀ سازماندهی منابع دیجیتال کتابخانۀ مرکزی آستان قدس رضوی از دسترسی کتابخانه‌های آستان قدس رضوی به پایگاه‌های مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری(رایسست Ricest) خبر داد.

مهدی کریمی در این باره توضیح داد: براساس پیگیری‌های سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی و توافقات انجام‌شده با مرکز علوم و فناوری، دسترسی به پایگاه‌ اطلاع‌رسانی این مرکز به آدرس https://ricest.ac.ir با بیش از 7 میلیون منبع، در همۀ کتابخانه‌های آستان قدس رضوی برقرار شده است.

وی با بیان این‌که رایسست با هدف تأمین نیازهای اطلاعاتی و تأمین مدارک علمی مورد نیاز اعضای هیئت علمی، پژوهشگران و دانشجویان کشورهایی که در حوزۀ جغرافیایی ایران قرار دارند، تأسیس شده است، اضافه کرد: پایگاه رایسست حاوی مقالات بیشتر نشریات داخلی به زبان فارسی بوده و مقالات آن به صورت تمام‌متن و بدون محدودیت موضوعی تهیه شده است که می‌توان براساس گزینه‌های مختلف مانند عنوان، موضوع، نویسنده و سایر گزینه‌ها در آن جستجو نموده و اطلاعات مورد نیاز را بازیابی کرد.

کریمی به تعداد منابع موجود در پایگاه‌های این مرکز اشاره و تصریح کرد: در سامانۀ این مرکز بیش از 17 هزار و 700 کتاب فارسی، 12 هزار کتاب لاتین، 1 میلیون مقالۀ فارسی، 2 میلیون و 400 هزار مقالۀ لاتین، 72 هزار پایان‌نامۀ فارسی، 5 هزار پایان‌نامۀ تمام‌متن فارسی، 34 هزار پایان‌نامۀ لاتین، 400 پایان‌نامۀ تمام‌متن لاتین، 37 هزار طرح پژوهشی و طرح پژوهشی تمام‌متن، 51 هزار کتاب الکترونیکی، 10 هزار نشریۀ فارسی و نشریۀ لاتین، 5 هزار کتاب و نشریۀ عربی، 14 هزار نشریه و مقاله و کتاب به سایر زبان‌ها و... وجود دارد که از طریق پایگاه قابل دسترسی هستند.

وی به برخی از خدمات این پایگاه‌ها اشاره و خاطرنشان کرد: دسترسی آسان به نشریات ملی و بین‌المللی (به‌ویژه کشورهای اسلامی) موجود در رایسست، مشاهدۀ فهرست الفبایی نشریات، مشاهدۀ فهرست نشریات بر اساس طبقه‌بندی موضوعی، مشاهدۀ فهرست مندرجات نشریات، مشاهدۀ مشخصات کامل نشریات و وضعیت اعتبار آن‌ها، دسترسی به متن کامل مقالات نشریات با استفاده از نام کاربری و دسترسی به نسخه‌های مختلف نشریات اعم از چاپی و الکترونیکی، بخشی از خدمات پایگاه رایسست است.

گفتنی است که مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری بر اساس تفاهم‌نامۀ منعقدشده میان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و فرهنگستان علوم جهان سوم در سال 1370 دایر و لایحۀ تأسیس آن در سال 1375 از تصویب مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان گذشت. از جمله فعالیت‌های مهم رایسست می‌توان به برقراری نظام مبادلۀ الکترونیکی اطلاعات بین پژوهشگران ایرانی و کشورهای منطقه، تأسیس انواع پایگاه‌های اطلاعاتی، انتشار گزارش‌های پژوهشی، نشریات علمی و کتاب‌های فارسی و غیرفارسی، حمایت از پژوهش‌های داخلی و منطقه‌ای در حوزه‌های علوم و فناوری و... اشاره کرد.

برچسب‌ها:
کتابخانه‌های رضوی ،پایگاه‌های مرکز علوم و فناوری
افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود